Novinky z lezeckých oblastí v Bratislave za rok 2023

Ahoj priatelia,
ako predseda Karpatského Lezeckého Klubu – Carpathian Climbing Club a aktívneho správcu viacerých lezeckých oblastí v Bratislave, vás chcem informovať o dianí na našej skromnej scéne.

Na úvod podotknem, že v tomto článku píšem iba o lezeckých oblastiach ktoré sa nachádzajú na území mesta Bratislavy. S výnimkou bouldrových oblastí sú to teda nasledovné lezecké lokality:

1. Platňa pod hradom
2. Technické sklo
3. Kamenné srdce – Devínska Nová Ves

Pôjdem po rade.

Platňa pod hradom
Za jednoznačne najväčší úspech tejto sezóny považujem brigádu na Platni, ktorá sa uskutočnila dňa 22.7.2023. Príbeh tejto akcie sa začal písať na stretnutí oblastnej rady SHS JAMES v Bratislave začiatkom roka 2023. Dlhoročným predsedom našej oblastnej rady a správcom na Platni v jednej osobe je Ľubomír Galanský, ktorého mnohí poznáte pod prezývkou „Jašter“. Na oblastnej rade poukázal na fakt, že pôvodne vybudované terasy, ktoré slúžili lezcom na platni dlhé roky, ako stabilné
pozície na istenie lezca, sú vo veľmi zlom stave. Zároveň priznal, že momentálne nedisponuje prostriedkami a pracovnou silou na nápravu tohto stavu.

//Tu si dovolím malú vsuvku. Mnoho lezcov si neuvedomuje, že existuje taký človek, ktorý tú lezeckú oblasť spravuje, ale oni skutočne existujú. V niektorých prípadoch, na realizáciu väčších projektov, potrebuje pomoc miestnej lezeckej komunity.//

Okamžite som ponúkol pomoc pri realizácií. Spolu s nami sľúbil účasť a podporu aj predseda klubu HK FRIENDS. Začalo sa niekoľko mesačné plánovanie, obhliadky a vyhlásenie finančnej zbierky na zabezpečenie materiálu. Už poznám silu miestnej lezeckej komunity a teší ma záujem oslovených ľudí. Som aktívny lezec a inštruktor lezenia. Stretávam sa s lezcami pravidelne a mnoho ľudí bolo nadšených, tou predstavou spolupráce, čo ma napĺňalo optimizmom. Na pozadí tohto projektu prebehlo pomerne veľa „neviditeľných úkonov“ a mailovej komunikácie. Žiadosť o pomoc s projektom som rozposlal do 28 miestnych klubov. Veľmi sme sa snažili zverejniť termín tejto brigády mesiac pred jej plánovanou realizáciou. To sa žiaľ nepodarilo, ale napriek tomu nás hojná účasť a pracovný zápal dobrovoľníkov milo prekvapil. 22.7.2023 sa na platni zišlo 17 pracovitých ľudí. Priniesli si aj náradie a dobrú náladu. Celé náklady na kúpu materiálu a občerstvenia pokryli vyzbierané dary. Podarilo sa nám vybudovať tri úrovne terás, čo bol na jeden deň veľmi slušný výkon.

Táto akcia je jednoznačným dôkazom, že miestna lezecká komunita je silná a stav našich lezeckých oblastí jej nie je ľahostajný. Finančne, materiálne aj prácou sa podieľali hlavne kluby:

  • Karpatský lezecký klub – Carpathian Climbing Club
  • HK Friends
  • HK Skupina Mravec
  • Horolezecký oddiel IAMES Bratislava
  • Horolezecký klub Extrém Bratislava

Zúčastnilo sa tiež minimálne 6 priamo registrovaných členov SHS JAMES.

Táto brigáda bola prvou etapou a v roku 2024 je plánované druhé kolo v ktorom sa vybudujú schody. Materiál je zabezpečený.

Technické sklo
Na technickom skle žiaľ túto sezónu nebolo možné robiť žiadne úpravy, aj keď som dostal niekoľko podnetov. Výnimka z ochrany prírody stále je stále vo vybavovaní a veríme v skoré doriešenie tejto situácie. Následne je na pláne revízia zlaňovacích stanovíšť a postupových istení.

Kamenné srdce
Je najmladšia oblasť v Bratislave. Mnoho lezcov jej vznik ani nepostrehlo. No nenápadne sa tu rozvíja už niekoľko rokov. V roku 2023 pribudli dve lezecké línie, čím sa celkový počet ciest zvýšil na 15.

Dočasné postupové istenia boli nahradené lepenými.

Dočasné laná v zlaňákoch boli nahradené reťazami. V nasledujúcich
sezónach predpokladáme navýšenie počtu ciest.

S pozdravom

Jozef Novák
predseda Karpatského Lezeckého Klubu – Carpathian Climbing Club

Spoločné klubové lezenie

Klub združuje ľudí so záujmom hlavne o lezenie, od teraz sa teda budú robiť pravidelné lezecké akcie. Prvá tohto roku prebehla v nedeľu 24.7.2022. V okolí Nitry sme navštívili Veľký Lysec. Spolu bolo 5 členov klubu a dve pridružené osoby. Atmosféra dobrá, zabavili sme sa, poliezli sme.

Ďalšie kolo spoločného lezenia nás čaká v sobotu 30.7.2022 na Medených Hámroch. Zároveň prebehne druhý ročník akcie Karpatské Chmatanie, kde budeme hostiť pár zrakovo postihnutých priateľov a pôvodcov tejto skvelej myšlienky. Rád vás tam všetkých uvidím.

Jožko Novák

Slovenské chmatanie

Moravský projekt pre slepé deti.

Pred nejakým časom som dostal telefonát z Čiech. Na moje prekvapenie mi nevnucovali bambusové ponožky. vypočul som si od kolegu lezca z Moravy, že pravidelne organizujú pre slepé deti nejaké lezenie. Trochu ma to prekvapilo a od začiatku som to bral dosť na ľahko. Nejak som si nevedel predstaviť, ako by sme to vtesnali do programu. Dohodli sme sa, že mi to pošle mailom a ja si to v kľude premyslím. Čím viac som o tom premýšľal, tým ma to viac nadchlo a povedal som si „prečo nie“? Vraj to robievajú pravidelne a majú s tým skúsenosti, tak sa niečo priučíme a tešíme sa na to.

Termín konania je dohodnutý na 31.7.2021

Miesto konania bude na Medených hámroch v detskom sektore. Asistenciu pri konaní zabezpečia aj lezci z nášho klubu. (Ak máš záujem pomôcť pri tejto akcii, tak mi píš na Jozef Novák +421 903 176 533).

Tiež požičiame nejaké vybavenie.

Jozef

Špára za odmenu – po vlastnom

6.6.2021 Jozef Novák a Peter Mních – Medené Hámre – „Špára za odmenu“ VI+ UIAA

Okolo 14:30 sme zaparkovali na medených hámroch a vybrali sa pod skalnú stenu vľavo od železného sektoru.

Poriadne sme si to prezreli zo všetkých uhlov a zvážili, aký materiál si do steny vziať. Vrátili sme sa k autu a vytriedili materiál. Výsledok bol, že som na seba navešal všetko čo som našiel. Bola to celkom slušná váha.

Do steny sme sa rozhodli vziať 70m jednoduché lano simond rock+ 10mm. Vrátili sme sa pod stenu, kde som sa nadviazal a vybrali sme bezpečné stanovište pre ističa. Naliezol som do steny cez rozsypanú stienku na policu asi dva metre, potom asi dva a pol metra na balkónik. Z balkóniku leziem dva metre priamo hore po rozpadnutej stienke pod platňu. Zatĺkam skobu, ktorá mi tvorí prvé istenie. (skobu sme tam nechali ako orientačný bod). V platni ľahko postupujem po výrazných puklinách až do madiel, kde si zakladám istenie. Ďalej leziem priamo hore, kde sa cvakám do skoby, ktorá zachytila nešťastný pokus o prelez inej dvojice. Skoba je viditeľne ohnutá a čiastočne vytiahnutá z pukliny. Kúsok vyššie vľavo si zakladám svoj abalak. Nad sebou vidím problémovú pasáž ktorá ukončila tej predošlej dvojke pokus o prelez. Stále je v tom dosť voľných kameňov. Prezerám a plánujem. Vidím že musím vynechať najlepšie chyty, lebo vyzerajú že sú uvoľnené a nechcem ich zhodiť na Peťa. Naliezam a je to výživné. Asi po dvoch metroch zisťujem že priamo to nepôjde a musím sa vyhnúť voľným kameňom, ktoré sedia na hrane police priamo nadomnou. Do uzučkej pukliny som zatlačil špičku skoby python 3-L7, vytiahol kladivo a zatĺkal ju tam ako o život. Cvakol som sa a hneď som bol o dosť kľudnejší. Zvolil som traverz vpravo asi štyri metre. Dostal som sa na dobrú policu a založil štand z dvoch friendov a abalaku. Štand je vo výške asi 25 meteov, tak som dosť dlho kufroval lano.
Peťo sa za mnou na druhom konci dostal pomerne rýchlo.

Na štande sme prebrali ďalší postup a urobili neúspešný pokus o zatlčenie skoby do holeho kúta. Tu bolo problémové že ma pri odleze čakal asi 4 metre dlhý kút bez možnosti založenia s potenciálnym pádom do štandu.

Chvíľku sme tam špekulovali a potom som Peťa ubezpečil že to preleziem. Zapol som si lezky, namadžoval a vyliezol do toho. Ešte som v tom ani nebol a už ma otvorilo a skoro som zletel. Podarilo sa mi to dostať pod kontrolu a preliezol som to na balkón, kde som si zatĺkol tutovú skobu. V parádnej pukline som sa prešiel krátkym záklonom na policu a odtial vpravo na peknú platňu. V jej úvode som bachol jednu skobku a pekne som sa v nej prešiel. Ten dolez je par štrkových balkónikov a police. Na konci čaká široká a pár metrov dlhá „špára za odmenu“. Druhá dĺžka môže mať asi 35 metrov. Hore som urobil štand o strom a dobral Peťa, ktorý si tiež ten prelez patrične užil.

Zlanili sme a ja som sa tam vrátil navŕtať štandy a zhodiť niektoré problémové voľné kamene.

Tento prelez bol každopádne prvotriednym lezeckým zážitkom.

rhdr

Ak by sa to niekto rozhodol ísť liezť, treba dávať sakramenský pozor na padajúce kamene !!!

bez srandy

Jozef

Detský / Učiteľský sektor

Detský/Učiteľský sektor -Medené Hámre

Začala prečisťovať a preisťovať skupinka zapálených lezcov z BA a blízkeho okolia na Medených Hámroch v roku 2020. S nápadom prišiel v septembri Jozef Novák, v tom roku ešte budúci inštruktor skalného lezenia. Predstava bola jasná, chceli sme navŕtať cesty, ktoré by rozmiestnením istení boli vhodné na výučbu metodiky v skalnom lezení. S čistením skál a osádzaním istení sme však mali iba minimálne skúsenosti a nemali sme ani materiál a vlastne ani skalu. Ako prvého sme oslovili správcu Medených Hámrov a ten nám ochotne ponúkol malú stienku mimo veľké sektory. Nakúpili sme si páčidlá, kladivá, kartáče, pomocné šnúry a oceľové karabíny. Pri čistení sme používali staré laná, ktoré sme zničili na lezeckých stenách. Pustili sme sa do toho a pochopili sme že to nebude len tak. Občas to skôr pripomínalo ťažbu ako čistenie. Materiál na preistenie sme dávali do hromady všelijak. Od správcu sme dostali 6 prasat a 50 borhákov. Lepidlo, reťaze a mailonky sme kupovali zvlášť za peniaze, ktoré sa vyzbierali v minizbierke v našej lezeckej skupine. Prispeli aj niektorí inštruktori a Horoškola JAMES.

Na čistení ciest sa aktívne podieľali:

Jozef Novák, Mirka Koišová, Jakub Faktor, Eva Rýzková, Lukáš Čeman, Richard Seidl, Samuel Novák, Peter Mních a ďalší.

Cesty v učiteľskom sektore:

Prváčik (III) – Bola prvá cesta vytvorená na výuku, ktorú sme v sektore začali čistiť a prvá, ktorú sme preistili. Na jej čistení sa podielali: Jozef Novák, Mirka Koišová, Eva Rýzková a Lukáš Čeman. Na jej preistení: Jozef Novák, Eva Rýzková a Branislav Kadík. Preistená bola 20.10.2020. Názov cesty symbolizuje, že je vytvorená na učenie a je prvá v sektore.

Honor (III) – Bola druhá cesta vytvorená na výuku. Na čistení sa podieľali: Jozef Novák, Eva Rýzková, Mirka Koišová. Pod vrchom je polica z voľnejších kameňov. Istenia vŕtali a nalepili Jozef Novák a Richard Seidl dňa 12.11.2020. Cesta dostala názov po tom ako Jozef Novák pri večernom čistení rozbil mobilný telefón značky HONOR. Telefón letel asi 10 metrov.

Plagiátor (III) – Bola tretia cesta vytvorená na výuku. Na jej čistení sa podieľali: Jozef Novák, Richard Seidl, Mirka Koišová, Eva Rýzková a Jakub Faktor. V tejto ceste bolo pomerne dosť naplavenej hliny. Istenia navŕtal a nalepil Jozef Novák 21.11.2020 večer po tme.

Večernica (IV-) Bola štvrtá cesta navŕtaná na výuku. Na jej čistení sa podieľali: Mirka Koišová, Jakub Faktor a Jozef Novák. Príjemná cesta, ktorá má trošku ťažší koniec. Istenia navŕtal a nalepil Jozef Novák 21.11.2020 večer po tme hneď po nalepení cesty plagiátor.

Mekdonald (III+) – Bola piata cesta vytvorená na výuku. Na jej čistení sa podieľali: Jozef Novák, Jakub Faktor, Eva Rýzková a Mirka Koišová. Veľmi príjemná cesta s ťažším koncom. Istenia vŕtali a nalepili Eva Rýzková a Jozef Novák dňa 28.11.2020. 

Práce pokračujú a v pláne je ešte viac ako 10 ciest.

Pajštúnsky BUDÍČEK 2019

OZ Horolezecký klub Filozof a Carpathian Climbing Club pozývajú všetkých lezcov na tradičné jarné stretnutie.

Počasie je už takmer letné a my sme ešte nezahájili lezeckú sezónu. Tak sa k nám pridaj v sobotu 27.04.2019 na Pajštúne! Oficiálny program začína o 10:30 lezeckým maratónom. Párty bude v Stupave v Plecháči a pre viac informácii skroluj 🙂

Môžeš sa tešiť na:
Lezecký maratón, ktorý začína na Pajštúne o 10:30 a ukončíme ho o 14:30. Pravidlá maratónu sú nižšie a prehľadnú tabuľku dostaneš na mieste.
Súťaž v kufrovaní lana, vyberieme pekné 60m lano a uvidíme, či sa niekomu podarí prekonať minuloročný rekord.
Afterparty
Bude netradične v Stupave v Plecháči od cca 18:00.
Tešiť sa môžeš na inšpiratívne prezentácie, guláš, gitaru (ktorú si pribal, ak máš), pivo a zábavu.
Ak máš záujem o guláš a ubytovanie v Plecháči v Stupave, prosím vyplň dotazník najneskôr do 23.04.2019, nech máme prehľad. V deň akcie sa už guláš doobjednať nedá. Ale v Plecháči varia aj iné jedlá, ktoré si pokojne objednáš na mieste.

Ceny:
Cena za guláš: pre členov klubu ZADARMO – treba nahlásiť do 23.04.2019 (v prípade záujmu o iný druh stravy v Plecháči varia aj iné veci, stačí si objednať na mieste)
Cena za ubytko v trojposteľových izbách: 10 €/osobu (treba rezervovať ASAP)
Cena za ubytko v špeci miestnosti na karimatke: 5 €/osobu (kapacita max 20 osôb)
Cena za stan: ZADARMO

Parkovanie: do Plecháča môžeš prísť aj ráno, odparkovať auto, vybehnúť na Pajštún po značke zo Stupavy (cesta je menej náročná ako tá z Borinky, len je kúsok dlhšia).

Tešíme sa na vás!
Katka (sestra) a Braňo
Kontakt: katarina.rozborilova@gmail.com

Pravidlá lezeckého maratónu
Cieľom bude vyliezť počas vymedzeného času 4 hodiny maximálny počet ciest. Cesty sú obodované podľa obťažnosti. Súťaží sa v troch kategóriách A, B, C. Kategória C je určená pre lezeckých nováčikov a veteránov, kategória B pre pokročilých lezcov a kategória A pre expertov. Dvojice môžu liezť ľubovoľné cesty z priloženého zoznamu. Zaradenie do kategórií sa uskutoční po ukončení súťaže:

Dvojica, ktorá vylezie aspoň jednu cestu kl. 7+ UIAA bude zaradená do kat. A, dvojica, ktorá vylezie aspoň jednu cestu kl. 6 UIAA bude zaradená do kat. B, ostatné dvojice budú v kat. C.

Lezie sa vo dvojiciach, alebo ako jednotlivci (rozumej jednotlivci, ktorých partner nelezie, len istí. Títo budú vyhodnotení len v súťaži jednotlivcov, nie dvojíc).

Za RP, PP prelez je plný počet bodov, za AF polovica, za TR štvrtina. Ako prvý môže liezť každý z lezeckej dvojky.

Je zakazané nacvakať si cestu zhora pri zlaňovaní z vedľajšej cesty – aspoň jeden z lezeckej dvojice by mal cestu preliezť štýlom OS, FLASH, RP (pripadne AF). Je zakázané zablokovať cestu nacvakanými expresmi. Lezci môžu použiť cudzie nacvakané expresy k vlastnému prelezu za situácie, že predchádzajúca dvojica z rôznych dôvodov nie je schopná plynulého lezenia v ceste, alebo nevie v časovo krátkom okamihu expresy odstrániť.

Pre „spriechodnenie“ najlezenejších ciest alebo smerov upravujeme počet pokusov lezeckého družstva/jednotlivca nasledovne: u TR sú povolené 3 odsady, u voľného lezenia jeden pád či odsadnutie v prípade, ak na cestu už čaká jedno a viac družstiev. Po vyčerpaní týchto možností sa družstvá/jednotlivec povinne striedajú!

Lezie sa voľne, technické pomôcky je povolené používať len na istenie. Je potrebné dostatočne sa istiť, t.j. nevynechávať fixné istiace body (borháky, nity, skoby). Je povolené umiestňovať aj vlastné postupové istenia podľa uváženia.

Lezcovi sa každá cesta počíta iba jedenkrát. Prekročenie časového limitu 4 hodiny je povolené len na dolezenie poslednej cesty, ak do nej lezec naliezol pred ukončením limitu.

Do súťaže jednotlivcov sa zarátavajú každému lezcovi osobitne dosiahnuté body. Do súťaže dvojíc ich súčet.

Usporiadateľ si vyhrazuje právo obmedziť pohyb v lezeckom teréne, z dôvodu ochrany prírody alebo z bezpečnostného hľadiska, z dôvodu nevyhovujúceho stavu niektorej z ciest.

Z dôvodu ochrany prírody sú zakázané medzi cestami Čierny previs a Pravý Comici do 15. 6. v zozname ciest vyznačené červenou.

Zoznam ciest

Kategória C (26 ciest):
C1 Prvá, 5, 10 bodov
C2 Fabíkova hrana, 5+, 15 bodov
C3 Kluvánkov komín, 4, 5 bodov
C4 Chytľavka, 5, 10 bodov
C5 Sancho, 5+, 15 bodov
C6 Yerba Mate, 4+, 7 bodov
C7 Veterný mlyn, 4, 5 bodov
C8 Sunset Beach, 5, 10 bodov
C9 Pivné bruško, 5+, 15 bodov
C10 Stromovka, 6-, 20 bodov
C11 Platnička, 6-, 20 bodov
C12 Psotkov pilier, 6-, 20 bodov
C13 Sedemskobovka, 5+, 15 bodov
C14 Normálka, 3, 2 body
C15 Mastihubov komín (Kniha), 5+, 15 bodov
C16 Sokolíky (Hrana perokresby), 5+, 15 bodov
C17 Schránky, 6-, 20 bodov
C18 Pohodovka, 4+, 7 bodov
C19 99%, 5+, 15 bodov
C20 Stovka, 5, 10 bodov
C21 Kača, 3+, 4 body
C22 Tatrašport, 4, 5 bodov
C23 Banán, 4+, 7 bodov
C24 Štyria tankisti a pes, 4+, 7 bodov
C25 Už viem, 5, 10 bodov
C26 Posledná, 5, 10 bodov

Kategória B (28 ciest):
B1 Hauschke, 7-/7, 45 bodov
B2 Dieška, 7-, 40 bodov
B3 Shelf, 7-, 40 bodov
B4 Dunivé previsy, 6+, 35 bodov
B5 Čingačguk, 7-, 40 bodov
B6 Mockov kút, 6+, 35 bodov
B7 Psotkova platnička, 7, 50 bodov
B8 Falco, 6+, 35 bodov
B9 Čudenly klobáseň, 7-, 40 bodov
B10 MačkáRia, 7-, 40 bodov
B11 Veľkonočná (Demján), 6+, 35 bodov
B12 Diretka (nástup spoločný s Realitou), 7, 50 bodov
B13 Vaječný likér, 7, 50 bodov
B14 Vajce, 6, 25 bodov
B15 Odkazovač, 6+, 35 bodov
B16 Pepova (Shipton), 6+, 35 bodov
B17 Čierny previs, 7-, 40 bodov
! Sekajova, 7, ZÁKAZ LIEZŤ!
B18 Čierna diera, 6, 25 bodov
B19 Ferova stienka, 7, 50 bodov
B20 Ferov komín, 6, 25 bodov
B21 Braxatoris Džonjuzabil, 7, 50 bodov
B22 Putifárova skratka, 6+, 35 bodov
B23 Gorbačov, 7, 50 bodov
B24 Avokádo, 6, 25 bodov
B25 Ešte neviem, 7, 50 bodov
B26 Pilier Dieškovcov (Dankina), 6+, 35 bodov
B27 Tieňovka, 7-, 40 bodov
B28 Plch, 6, 25 bodov

Kategória A (27 ciest):
A1 Matesova riť, 8+, 135 bodov
A2 Už naozaj priamo, 9-/9, 185 bodov
A3 Trhač nitov, 8+/9-, 150 bodov
A4 Žltá stienka, 8, 100 bodov
A5 Marekovo brucho, 8-, 85 bodov
A6 Marekov pilier, 7+, 65 bodov
A7 Hrmova stienka, 7+, 65 bodov
A8 Telo na telo, 7+, 65 bodov
A9 Realita, 8-, 85 bodov
A10 Kodiak, 7+, 65 bodov
A11 Pestrman, 7+, 65 bodov
A12 Cecok, 8+, 135 bodov
A13 Genesis, 8-, 85 bodov
A14 Námesačná Hana, 8-, 85 bodov
A15 Polmesačná špára, 7+, 65 bodov
A16 Preťahovanie, 9-, 165 bodov
A17 Hotel Kanál, 9, 200 bodov
! Láska k prírode, 8+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Launer – Šeršeň, 7+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Tremolo, 8, – ZÁKAZ LIEZŤ!
! Ľavý Comici, 7+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Comiciho sesternica, 9-/9, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Comiciho frajerka, 9, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Hradný pilier, 9+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Hradný pilier epilóg, 10-, ZÁKAZ LIEZŤ!
A19 Pravý Comici, 8, 100 bodov
A20 Nedeľná promenáda, 7+, 65 bodov
A21 Raymond, 8, 100 bodov
A22 Perokresba 8+, 135 bodov
A23 Cit, 8-, 85 bodov
A24 Balvan Sekaj, 8, 100 bodov
A25 Brežnev, 7+, 65 bodov
A26 Permitivita, 8, 100 bodov
A27 Záhumienky 8-, 85 bodov

Nové dvojdĺžky na Hámroch

Na Hámroch sme dokončili dalšie dvojdĺžky v sektore Platňa. Tieto nové cesty sú zakreslené na obrázku. Označenie „S“ značí štand, a „x“ kľúčové miesto. Obtiažnosti sú iba orientačné. Nástup do ciest je pomocou lanovej „ferratky“ zospodu zľava.

Posledné zlanenie 2018

Poď s nami uzavrieť sezónu! Pretože, kým si na Pajštúne nezlaníš, skialpy a cepíny musia ostať v skrini.
Horolezecký klub Filozof a Carpathian Climbing Club Ťa pozývajú na

Posledné zlanenie 2018

Budeme liezť, zlaňovať a zabávať sa!
Vidíme sa v sobotu 27. októbra pod skalou na Pajštúne a neskôr na Chate pod Vrchom. A kto vydrží dlho hore, bude mať zlaňák o hodinu dlhší (keďže v noci sa mení čas).

PROGRAM:

9:00 – 18:00 lezenie a zlaňovanie
18:00 – 19:00 premietanie a guláš
19:00 – voľná zábava

POKYNY:

Na chate je možnosť ubytovania. Treba si vyriešiť individuálne.
Spať sa dá aj v autách a v stanoch na lúke pred areálom chaty.
Kto vie hrať, nech vezme nejaký hudobný nástroj. Bude veselšie!
Porcia guláša je cca. 4 eurá, vyzbierame v priebehu dňa.
Ak chceš, aby sa Ti ušlo, potvrď účasť mailom.
Zlaňák sa koná za každého počasia. Rozdiel bude len v pomere lezenie/pitie.

Kontakt:

CCC – Braňo Kadík (branislavkadik@gmail.com)
HKF – Katka Rozborilová (katarina.rozborilova@gmail.com)

Kaľamárka 2018


Tak ako aj v predošlé roky, tak aj tento rok sa zídeme na Kaľamárke v termíne 6-8.7.2018

Program ako vždy – cez deň lezenie, večer kultúra na Podpolianskych folklórnych
slávnostiach v Detve.

Samozrejme každý podľa svojej chuti, nie je to povinnosť 🙂

Vitaní sú aj Vaši známi, deti, psy atď…., spanie v stanoch/autách/pod širákom

Tento rok bude aj guláš!

Vidíme sa na Kaľamárke
CCC

Pajštúnsky BUDÍČEK 2018

Kluby HK Filozof a Carpathian Climbing Club pozývajú všetkých lezcov na tradičné jarné stretnutie

Pajštúnsky BUDÍČEK 2018

21. apríla od 10:00 na Pajštúne.

Je úplne jedno či si mladý alebo starý, muž alebo žena, aj z ktorého mesta a klubu pochádzaš, príď s nami zahájiť sezónu. Stretneš kopec známych aj neznámych, špičkových lezcov aj nováčikov, ale hlavne stráviš super deň s kamarátmi na skale a pri pive!

Čo ťa čaká?

LEZECKÝ MARATÓN

Nemusíš liezť ako Ondra na to, aby si sa prihlásil na náš maratón. Súťažiť budeme v rôznych výkonnostných kategóriách. A ide hlavne o ZÁBAVU!
SÚŤAŽ V KUFROVANÍ LANA

Kto zmotá panenku najrýchlejšie? Veselá súťaž pre lezcov aj nelezcov (ak vedia kufrovať lano).
AFTERPARTY

Vyhodnotenie, premietanie fotiek, pivo, rum, pivo, rum, guláš a zábava s kamarátmi až do rána!

Pokyny:

Registrácia na lezecký maratón aj súťaž v kufrovaní lana bude prebiehať priamo pod skalou od 10:00 do 10:30.
Lezecký maratón od 10:30 do 14:30.
Súťaž v kufrovaní lana o 15:00.
Afterparty začína o 18:00 na Chate pod Vrchom.
Na chate sa dá vybaviť ubytovanie (www.chatapodvrchom.sk).
Je možné spať aj v stanoch na okolitých lúkach.
Ak si prosíš večer guláš (porcia 3 Eurá), je potrebné nahlásiť to Monike v deň akcie najneskôrdo 12:00.
Ak máš gitaru, prípadne iný hudobný nástroj, určite ho vezmi!
Upozornenie: Akcia je na vlastné nebezpečenstvo. Odporúčame používať horolezeckú prilbu počas celej akcie.

TEŠÍME SA NA VÁS!
Monika a Braňo

Kontakt: branislavkadik@gmail.com
+421 911256092

Pravidlá lezeckého maratónu

Cieľom bude vyliezť počas vymedzeného času 4 hodiny maximálny počet ciest. Cesty sú obodované podľa obťažnosti. Súťaží sa v troch kategóriách A, B, C. Kategória C je určená pre lezeckých nováčikov a veteránov, kategória B pre pokročilých lezcov a kategória A pre expertov. Dvojice môžu liezť ľubovoľné cesty z priloženého zoznamu. Zaradenie do kategórií sa uskutoční po ukončení súťaže:

Dvojica, ktorá vylezie aspoň jednu cestu kl. 7+ UIAA bude zaradená do kat. A, dvojica, ktorá vylezie aspoň jednu cestu kl. 6 UIAA bude zaradená do kat. B, ostatné dvojice budú v kat. C.

Lezie sa vo dvojiciach, alebo ako jednotlivci (rozumej jednotlivci, ktorých partner nelezie, len istí. Títo budú vyhodnotení len v súťaži jednotlivcov, nie dvojíc).

Za RP, PP prelez je plný počet bodov, za AF polovica, za TR štvrtina. Ako prvý môže liezť každý z lezeckej dvojky.

Je zakazané nacvakať si cestu zhora pri zlaňovaní z vedľajšej cesty – aspoň jeden z lezeckej dvojice by mal cestu preliezť štýlom OS, FLASH, RP (pripadne AF). Je zakázané zablokovať cestu nacvakanými expresmi. Lezci môžu použiť cudzie nacvakané expresy k vlastnému prelezu za situácie, že predchádzajúca dvojica z rôznych dôvodov nie je schopná plynulého lezenia v ceste, alebo nevie v časovo krátkom okamihu expresy odstrániť.

Pre „spriechodnenie“ najlezenejších ciest alebo smerov upravujeme počet pokusov lezeckého družstva/jednotlivca nasledovne: u TR sú povolené 3 odsady, u voľného lezenia jeden pád či odsadnutie v prípade, ak na cestu už čaká jedno a viac družstiev. Po vyčerpaní týchto možností sa družstvá/jednotlivec povinne striedajú!

Lezie sa voľne, technické pomôcky je povolené používať len na istenie. Je potrebné dostatočne sa istiť, t.j. nevynechávať fixné istiace body (borháky, nity, skoby). Je povolené umiestňovať aj vlastné postupové istenia podľa uváženia.

Lezcovi sa každá cesta počíta iba jedenkrát. Prekročenie časového limitu 4 hodiny je povolené len na dolezenie poslednej cesty, ak do nej lezec naliezol pred ukončením limitu.

Do súťaže jednotlivcov sa zarátavajú každému lezcovi osobitne dosiahnuté body. Do súťaže dvojíc ich súčet.

Usporiadateľ si vyhrazuje právo obmedziť pohyb v lezeckom teréne, z dôvodu ochrany prírody alebo z bezpečnostného hľadiska, z dôvodu nevyhovujúceho stavu niektorej z ciest.

Z dôvodu ochrany prírody sú zakázané tieto cesty:
! Láska k prírode, 8+ !
! Sekajova, 7 !
! Launer – Šeršeň, 7+ !
! Tremolo, 8 !
! Ľavý Comici, 7+ !
! Pilier, 9+ !

Zoznam ciest

Kategória C (26 ciest):

C1 Prvá, 5, 10 bodov
C2 Fabíkova hrana, 5+, 15 bodov
C3 Kluvánkov komín, 4, 5 bodov
C4 Chytľavka, 5, 10 bodov
C5 Sancho, 5+, 15 bodov
C6 Yerba Mate, 4+, 7 bodov
C7 Veterný mlyn, 4, 5 bodov
C8 Sunset Beach, 5, 10 bodov
C9 Pivné bruško, 5+, 15 bodov
C10 Stromovka, 6-, 20 bodov
C11 Platnička, 6-, 20 bodov
C12 Psotkov pilier, 6-, 20 bodov
C13 Sedemskobovka, 5+, 15 bodov
C14 Normálka, 3, 2 body
C15 Mastihubov komín (Kniha), 5+, 15 bodov
C16 Sokolíky (Hrana perokresby), 5+, 15 bodov
C17 Schránky, 6-, 20 bodov
C18 Pohodovka, 4+, 7 bodov
C19 99%, 5+, 15 bodov
C20 Stovka, 5, 10 bodov
C21 Kača, 3+, 4 body
C22 Tatrašport, 4, 5 bodov
C23 Banán, 4+, 7 bodov
C24 Štyria tankisti a pes, 4+, 7 bodov
C25 Už viem, 5, 10 bodov
C26 Posledná, 5, 10 bodov

Kategória B (28 ciest):

B1 Hauschke, 7-/7, 45 bodov
B2 Dieška, 7-, 40 bodov
B3 Shelf, 7-, 40 bodov
B4 Dunivé previsy, 6+, 35 bodov
B5 Čingačguk, 7-, 40 bodov
B6 Mockov kút, 6+, 35 bodov
B7 Psotkova platnička, 7, 50 bodov
B8 Falco, 6+, 35 bodov
B9 Čudenly klobáseň, 7-, 40 bodov
B10 MačkáRia, 7-, 40 bodov
B11 Veľkonočná (Demján), 6+, 35 bodov
B12 Diretka (nástup spoločný s Realitou), 7, 50 bodov
B13 Vaječný likér, 7, 50 bodov
B14 Vajce, 6, 25 bodov
B15 Odkazovač, 6+, 35 bodov
B16 Pepova (Shipton), 6+, 35 bodov
B17 Čierny previs, 7-, 40 bodov
! Sekajova, 7, ZÁKAZ LIEZŤ!
B18 Čierna diera, 6, 25 bodov
B19 Ferova stienka, 7, 50 bodov
B20 Ferov komín, 6, 25 bodov
B21 Braxatoris Džonjuzabil, 7, 50 bodov
B22 Putifárova skratka, 6+, 35 bodov
B23 Gorbačov, 7, 50 bodov
B24 Avokádo, 6, 25 bodov
B25 Ešte neviem, 7, 50 bodov
B26 Pilier Dieškovcov (Dankina), 6+, 35 bodov
B27 Tieňovka, 7-, 40 bodov
B28 Plch, 6, 25 bodov

Kategória A (27 ciest):

A1 Matesova riť, 8+, 135 bodov
A2 Už naozaj priamo, 9-/9, 185 bodov
A3 Trhač nitov, 8+/9-, 150 bodov
A4 Žltá stienka, 8, 100 bodov
A5 Marekovo brucho, 8-, 85 bodov
A6 Marekov pilier, 7+, 65 bodov
A7 Hrmova stienka, 7+, 65 bodov
A8 Telo na telo, 7+, 65 bodov
A9 Realita, 8-, 85 bodov
A10 Kodiak, 7+, 65 bodov
A11 Pestrman, 7+, 65 bodov
A12 Cecok, 8+, 135 bodov
A13 Genesis, 8-, 85 bodov
A14 Námesačná Hana, 8-, 85 bodov
A15 Polmesačná špára, 7+, 65 bodov
A16 Preťahovanie, 9-, 165 bodov
A17 Hotel Kanál, 9, 200 bodov
! Láska k prírode, 8+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Launer – Šeršeň, 7+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Tremolo, 8, – ZÁKAZ LIEZŤ!
! Ľavý Comici, 7+, ZÁKAZ LIEZŤ!
! Pilier, 9+, ZÁKAZ LIEZŤ!

A18 Comiciho frajerka, 9-/9, 185 bodov
A19 Pravý Comici, 8, 100 bodov
A20 Nedeľná promenáda, 7+, 65 bodov
A21 Raymond, 8, 100 bodov
A22 Perokresba 8+, 135 bodov
A23 Cit, 8-, 85 bodov
A24 Balvan Sekaj, 8, 100 bodov
A25 Brežnev, 7+, 65 bodov
A26 Permitivita, 8, 100 bodov
A27 Záhumienky 8-, 85 bodov

2 %

Ahoj,

máme tu ďaľší rok a sním aj možnosť získať 2% z daní na podporu našich aktivít, ktoré poslúžia možno práve tebe alebo tvojím kamarátom. V roku 2017 sme zase preisťovali Medené Hámre, ktoré sa nám celkovým počtom ciest hýbu už okolo čísla 80! 🙂 Preto možno aj ty, ak nevieš kde dať svoje 2%, sa nás rozhodneš podporiť, keďže v naśich aktivitách budeme pokračovať aj v tomto roku. Aby si videl že sme minulý rok nelenili, zasielam stručný prehľad vykonaných prác, ktoré boli financované hlavne z 2% z daní.

Stručný prehľad preisťovania na Medených Hámroch:
– preistený jeden celý nový sektor a skoro dokončený ďalší
– celkovo osadených cca 200 borhákov a 16 štandov
– nových približne 20 ciest

Ak sa nás rozhodneš podporiť, budeme veľmi radi a vopred Ďakujem za každé jedno euro

Mirec

Dňa 6.12.2017 nás navždy opustil skvelý človek, kamarát, manžel a otec Miroslav Brecík.
Mirec bol usmievavý, pohodový človek, ktorý vždy rád a ochotne pomohol, nemal problém zobrať na skaly človeka, čo lezie o tri stupne horšie ako on, správca Technického skla (Štokeravská vápenka), ktorý miloval naše Tatry. Tie sa mu bohužiaľ stali osoudnými….
Posledná rozlúčka s Mircom bude v sobotu 9.12.2017 o 13:00 na cintoríne vo Veľkej (Poprad).

PS: Tatarkovu cestu spolu už nikdy nedokončíme…. Mirec, sľubujem, že ten koniec, čo nám spolu chýbal, bude iba pre Teba.

Braňo

Zlaňák 2017

Nech bola Vaša sezóna akákoľvek, poďte ju s nami uzavrieť symbolickým posledným zlanením!
Horolezecký klub Filozof a Carpathian Climbing Club Ťa pozývajú na

Zlaňák 2017

Najskôr lezenie, potom zlanenie a nakoniec zábava!

Vidíme sa v sobotu 28. októbra pod skalou na Pajštúne a neskôr na Chate pod Vrchom.

PROGRAM:

9:00 – 18:00 lezenie a zlaňovanie
18:00 – 19:00 premietanie a guláš
19:00 – voľná zábava

POKYNY:

– Na chate je možnosť ubytovania. Treba si vyriešiť individuálne.
– Spať sa dá aj v autách a v stanoch na lúke pred areálom chaty.
– Kto vie hrať, nech vezme nejaký hudobný nástroj. Bude veselšie!
– Porcia guláša je cca. 3 Eurá, vyzbierame v priebehu dňa.
– Ak chceš, aby sa Ti ušlo, potvrď účasť mailom.
– Zlaňák sa koná za každého počasia. Rozdiel bude len v pomere lezenie/pitie ?.

Kontakt:

CCC – Braňo Kadík (branislavkadik@gmail.com)
HKF – Monika Paulíková (moni.paulikova@gmail.com)

Pozvánka na seminár

Celkom zaujímavý seminár pre širokú verejnosť, kde za lezcov priblížime tvorbu lezeckých ciest a kde sa dozvieme kopec ďalších zaujimavých informácií. Tak neváhaj a kľudne sa prídi pozrieť.

Lezenie na Sicílii

Niekedy v auguste mi Michal položil otázku či nejdem na Sicnu. Ani som poriadne nevedel čo to je, ale súhlasil som. Mišo s Katkou už ostrieľaní iTaliani sa sem vracajú už tretí krát. Teraz, keď už je výlet za nami sa im vôbec nečudujem.

V polke októbra je ideálny čas ísť na Sicíliu. San Vito lo Capo climbing festival, končiaca sezóna dovolenkárov, stále teplo- kúpateľne (25-36°). Lezenie tu je rôznorodé, je tu 21 preistených oblastí, asi 500-1000 (?) Ciest a ako by povedal Braňo, potenciál jak 28 svíň, lebo veľa cragov nie je odistených. V sprievodcovi píšu, že sa tu dá spraviť ešte minimálne 10000 ciest. Sprievodcu kúpite v Climbing House, na hlavnej ulici v San Vite. Okrem sprievodcu tu nájdete každý večer lezcov z celého sveta, pivo, pohodu a po novom sa s obsluhou dohovoríte aj po slovensky.

V našej jejeckej (lezeckej) skupiny sme kompletne zastúpili carpathian climbing club (ďalej len CCC). Adam, hlavný zabávač a vodca výletu, Katka, zastupiteľka kvetinového pohlavia, hlavná kúpačka a opatrovateľka, zatiaľ čo Michal a ja sme drtili voláke tie vertikále, niekedy aj horizontále naopak. V takomto zložení sme sa zosúladili behom prvého dňa. Ráno o 7 vyrážame s Mišom na skaly, lezieme dokým je koža, sila a tieň. Väčšinou na obed doma, ideme sa okúpať, strážime Adama, lezieme s Katkou a večer voľný program. Ja som väčšinou skončil na fesťáku alebo v climbing house, kde sa dá rýchlo socializovať. Na festivale sa podieľa Alan Formánek, tak určite neprídete o nádielku kvalitných outdoorových filmov, súťaží na skale aj na bouldri, ukážky slacklinu, stánkov so sponzormi a mnoho ďalšieho. S Mišom sme napr. využili možnosť požičať si lezky od La Sportivi na jeden deň. Osvedčilo sa, Mišo si ich hneď kúpil.

Zaujímavosťou tiež bolo, že pri príchode všade horelo. Vyčíňal fén (sirocco) z ktorého boli prekvapení aj Taliani, lebo prišiel v netradičný čas. Kopce a suchá tráva boli v plameňoch 3 dni, pokým z 60km rýchlosti, vietor neklesol na 0km rýchlosť. A tak spolu s azúrovou oblohou, ostalo po zvyšok výletu. Takže výlet hodnotím na výbornú, odporúčam a vidíme sa zase v októbri na Sicni.

Autor: Peťo

……………

lezenie

POZOR! Budíček 2017 z dôvodu ochrany prírody zrušený

!!! POZOR, AKCIA Z DôVODU OCHRANY PRÍRODY ZRUŠENÁ !!!

Tak a je to tu zas! V sobotu 8.4.2017 sa bude konať nemálo známa akcia “Paštúnsky budíček”. Miesto konania nám napovie názov samotnej akcie 🙂 Cez deň sa poriadne rozlezieme a večer budeme pokračovať prezentáciami na Chate pod Vrchom v Borinke. Vítané sú gitary a iné hudobné nástroje. V pribehu doobedia si budete môcť priamo na Pajštúne objednať večeru. Klasicky bude na výber guláš a vegetariánske jedlo.

Takže si po zime oprášte sedáky, lezky a iné lezecké pakšametle a VIDÍME SA NA SKALÁCH!!!

CCC a HK Filozof

Lezecké denníky 7 – La Riba

Po vianociach na slovensku berieme pvý let do teplých krajín z Bratislavy do Girony. Po pristátí chvíľu hľadáme požičovňu. Síce v papieroch niečo písali o autobuse, ale z haly doľava za roh a dá sa to dôjsť aj na pešo. Auto som bral economy, ale na moju radosť dostávame Citroen C3 Picasso Diesel. Po úvodnom zoznámení ideme do Airbnb v Barcelone, kde strávime dve noci, z toho jednu Silvestrovskú so šampanským na pláži. Medzi tým obligátna turistika cez mesto na bicykloch požičaných od DonkeyRepublic.
Barcelona
Prvého sa už neviem dočkať kedy vypadnem zo smradľavej Barcelony a vyrážame cez dediny do regiónu Tarragona oblasti La Riba. Cesta z Barcelony v pohode, ale už pri Tarragone vidíme cez kopce sa prevaľujúcu hmlu. Ešte za svetla sa ideme prejsť spoznať oblasť a poobzerať čo by sa dalo liezť. Sektor Penya Roja má asi najviac ciest do 6a a keďže sme na skale neboli skoro rok a oblasť je podľa spirevodcu vyšmýkaná, tak obzeráme len ľahké cesty.
Večer parkujeme pri futbalovom ihrisku asi 200m pod refugiom a po uvarení polievky konštatujem, že stan sa mi rozkladať nechce a tak upravujem sedadlá na Picasse do spacej úpravy. Do dokonalosti tomu autu chýba pár centimetrov, ale dá sa tam komfortne vyspať a keď je zima aj zakúriť, čo využívame až okolo 6 ráno.
C3 camper
Po raňajkách balíme veci na lezenie a s optimizmom sa vyberáme zahmleným dopoludním pod skalu. Dávam jednu cestu, ale ruky a nohy mám tak uzimené, že si necítim prsty v lezkách. Teplomer ukazuje 2 stupne nad nulou a vravíme si, že toto nie je lezenie v španielsku a rovno ťahám lano dole. Volíme alternatívno-kultúrny plán a to návštevu 30km vzdialenejTarragony.
Tarragona
Pekná prechádzka cez mesto, doplnenie kofeínu a hlavne pomerne prijateľné počasie. Premýšľame, že či sa nepresunieme niekam inam, ale všetky oblasti Lleidy a Tarragony sú vyššie a hlásia nočné teploty výrazne pod nulou a denné nevýrazne nad. Spíme opäť v aute na rovnakom mieste, a ráno čakáme na pretrhanie hmly. Keďže čakáme márne, ideme sa radšej prejst hore údolím smerom do La Fareny.
Penya Roja
Okolo pol jednej sa vraciame dole k autu a cez jemnú hmlu na nás vykukuje zubaté slnko. Neváhame a berieme veci pod skalu. Skala je juho-východná a tak sa dá približne do pol štvrtej liezť. Vpohode bez stresu lezieme len pár ciest všetko do 6a.  Keď zájde slnko ideme sa ešte prejsť do údolia a potom spať do auta. Ako zachádza slnko riadne sa ochladzuje. Po krátkej porade a chíľke na internete sa presúvame do mestečka La Selva del Camp, kde sme zohnali 3 hviezdičkový hotel za 45 dolárov pre dve osoby za noc. Večer sa ešte ideme prejsť do centra a tešíme sa, že mrazivú noc nemusíme stráviť tlačením sa v aute.
Na Španielsko riadna zima
Námraza na severnej strane
Ráno sme pomerne rýchlo zbalení, dávame si na hoteli kávu a ideme priamo opäť do nášho známeho sektora, kde nám ostáva preliezť ešte pár ciest. Na severnej strane doliny je námraza, no hmla sa naštastie umúdrila a pod skalou je príjemne teplo. Preliezam tých pár ciest, čo nám tu zostalo a o pol tretej unavení ideme späť k autu.
Na južnej strane príjemne
Hádžeme veci do kufra a priamo po dialnici (veľmi drahej – 16E dokopy) na letisko El Prat. Na pumpe pred letiskom, balíme lezecký materiál do báglov a vraciame auto do požičovne. Neuveriteľné aký je v tej Barcelone smrad.
O pol deviatej let zo Španielska späť do Dublinu a na druhý deň do práce. Aj keď sme liezli iba dva pol-dni, stálo to za to. Jednak sme spoznali novú oblasť, ale aj sa rozhýbali na skalke. S tým vyšmýkanín to nie je také hrozné a keď niekedy budete pri Taragone určite navštívte aj La Ribu.
Penya Roja

……………

lezenie v španielsku

Ne-Lezecké Denníky – Cesta SNP – Z Devína na Duklu

O ceste SNP sme sa rozprávali už ako šraci s partiou na Dolných Honoch. Neskôr sa mi vždy pripomínala na potulkách po Slovensku, najmä v Karpatoch. Vážnejšie som sa však s myšlienkou cestu skúsiť prejsť začal pohrávať až po T-100. Koncom roka 2015 som sa rozhodol zobrať si v máji voľno a dať ostrý pokus. 
Nakoniec som v marci pred cestou zhodnotil, že potrebujem voľno bez podmienok a dal som v práci výpoveď ku koncu apríla. Na cestu som sa chcel vydať skôr, lebo mi viac vyhovuje chladnejšie počasie. Deň začiatku som si stanovil na 1. máj. Tento článok sú moje zápisky z cesty.

Deň D-2

Laptop a pracovné veci odovzdané a ráno letím na Slovensko. Posledné dni sa necítim dobre a klimatizácia v lietadle to obvykle iba zhorší. Ďalší deň sa venujem otcovi, keď pomáham na chalupe a zároveň sa snažím zbaliť všetko potrebné a dokúpiť tých pár vecí, ktoré mi chýbajú. Jedla beriem len trochu, nejaké tyčinky a vifony. K tomu sušené mäso a vlastný mix vločiek s hrozienkami a orechmi. Beriem so sebou taktiež kompaktný varič, plyn a mini vreckový nožík. Po dlhom rozmýšľaní balím aj stan.
Nachystané veci na zbalenie

Deň D – kilometer 0

Budím sa až o 8 a zisťujem, že mi nie je až tak úplne zle. Zároveň je vonku celkom príjemne a tým sa mi minuli všetky dôvody prečo na cestu nenastúpiť. Brácho včera sľúbil, že ma hodí na Devín. Cestou mi v Auparku kupuje sprej proti kliešťom a okolo jedenástej ma aj s báglom vykladá v dave ľudí na Devíne a frčí preč. 
Veteráni pod Devínom

Pod hradom je zraz veteránov. Chvíľu obdivujem zrenovované mašinky, ale množstvo ľudí ma akosi viac motivuje vydať sa na cestu. Pri začiatku slovenskej časti európskej diaľkovej cesty D8 – rozcestníku s nápisom Devín sám sebe prajem veľa síl a vydávam sa po červenej značke, ktorá bude mojim stálym a väčšinou jediným spoločníkom.

Cez Devínsku Kolibu prechádzam do Karlovky a zastavujem sa až na Mlynoch na kebab a kofolu. Cez Horský Park prichádzam na Slavín vzdať poctu hrdinom a neskôr z Kramárov fučím do kopca na Kolibu. Som prekvapený, že to, čo som si myslel, že bude mestský začiatok, bola vačšinou chôdza po lesných cestách.
Slavín

Z Kamzíka je cesta známa aj ako Štefánikova magistrála a tu to mám pobehané a pochodené, takže pomerne rýchlo prichádzam na Biely Kríž. Je síce už šero, ale ja chcem dnes spať na Pezinskej Babe.

Terén poznám a čelovka funguje, takže to valím bučinou a len v dvoch poruboch vyťahujem GPSko, aby som sa uistil, že idem dobre. V chodeckom zápale si uvedomujem, že naokolo nikde nie je voda a keď prichádzam o pol jedenástej na Babu a dopíjam posledné zásoby, volám Ďurovi, či by mi mohol ráno cestou do práce priniesť vodu. Rozkladám stan a o 2 minúty neviem o svete. 

Deň 2 – kilometer 47

Ráno ma budí telefón – Ďuri volá, že je už na Babe. Exnem liter a pol minerálky a chvíľu kvákame, že kedy by sa pridal a tak. Dáva mi aj nejaké keksy a super domáci džús. Balím stan a vyrážam ďalej. Z Baby je to najprv kúsok do kopca, ale potom pekná cesta lesom. Okolo obeda som na Kamennej, pokračujem na Čmelok a potom na Vápennú. Idem pomaly, lebo celý deň je pod mrakom a sem tam popŕcha. 
Európska diaľková trasa E8

Pri zostupe z Vápennej začína seriózny lejak, tak dávam na seba goráč a na ruksak obal. V prístrešku som stretol pána, ktorý tam má blízko chatu a zároveň je poľovník. Vysvetlil mi, že muflóny je možné vidieť pri daždi, lebo v lese, keď prší, nepočujú veľmi dobre a tak vychádzajú na cestu. Keďže nie som muflón, pokračujem lesom ďalej, akonáhle prestane liať. Už zapadá slnko, keď prichádzam k Bukovej (nádrž) a vravím si, že ďalej to už nebudem siliť. Zisťujem, že obsah jednej z fliaš sa mi vylial do batohu. Presnejšie do páperovej bundy. Mokrá páperka nič moc, ale aspoňže nebolo mokré všetko. Horšia správa je, že zasa som takmer bez vody. Zostal mi jeden a pol litra. Rozbaľujem stan a pre dnešok zaliezam.

Vápenná

Deň 3 – kilometer 81

Ráno sa budím pomerne skoro a balím veci. Vody mi veľa nezostalo, tak raňajkujem len tyčinku a dva glgy vody. Našťastie nie je príliš teplo, takže kopček na Záruby nie je až taký hrozný.

Záruby

O pol desiatej som tam a rezko pokračujem cez lány medvedieho cesnaku až na Dobrú Vodu, kde sa zastavujem v potravinách na vlašák s rožkami a veľa veľa vody vo forme radleru. Cez cintorín na Dobrej Vode po rozbahnených rozjazdených cestách prichádzam za riadnej búrky do Brezovej pod Bradlom. Prvá krčma na ceste – Dolina to istí. Pýtam sa, či mi nevedia poradiť nejaké ubytovanie a teta vraví, že priamo nad krčmou za 8 Euro na noc. O pol ôsmej som už po sprche a natieram si boky a ramená otlačené od popruhov na ruksaku a suším veci čerstvo opraté v práčke v penzióne.

Deň 4 – kilometer 115

Vstávam trochu neskôr, ale keďže nemusím baliť stan, tak to ide celkom rýchlo a o pol jedenástej som na Štefánikovej mohyle na Bradle.

Mohyla na Bradle

Odtiaľto po pekných lúkach do Myjavy, kde si dávam obed v reštaurácii Fontána. Čiernohor s pečenými zemiakmi. Veľa. Na námestí je červená značka na Javorinu s časom 5h, o 100 metrov ďalej je červená značka 6:45. Zapínam si rádio a rozhodnem sa časy ignorovať. Asfaltka dlhóó, ale zato do kopca a prichádzam do príjemného lesa pri česko-slovenskej hranici. Niekedy okolo štvrtej som už pri prvom hraničnom stĺpiku a odtiaľ dve hodiny po hrebeni na Veľkú Javorinu. Na vrchole trochu blúdim, lebo sadla riadna hmla, ale po zapnutí GPS prichádzam pred siedmou na Holubyho chatu, kde si po teplej sprche dávam kombo guláš, pivo a famózne šúľance s makom.

Deň 5 – kilometer 149

Počasie na Veľkej Javorine

Ráno vstávam do stále zahmleného dňa a prechádzam cez Javořinu k našim západným susedom. Cez Čechy sa šlape dobre. Značka ide chvíľku po hranici, ale potom zachádza hlbšie. Asi o druhej som za Kykulou späť „doma“ a na kopci Machnáč si dávam krátku prestávku. Dnes toho bolo celkom dosť a môj plán je prespať v Drietome. Tam prichádzam okolo piatej, idem do potravín na neskorý obed a v krčme zisťujem, že v celej dedine sa nie je kde ubytovať. Najskôr plánujem prespať na lúkach nad Drietomou, ale ešte je vidno a Trenčín mám ako na dlani a tak pokračujem ďalej. Už o pol ôsmej som v penzióne Svorad. Nie je to najlacnejšie, ale som dosť na šalát. Natieram si pľuzgiere na nohách a odreniny na ramenách a odpadávam spať.

Nad Trenčínom

Deň 6 – kilometer 196

Po včerajšej skoro pädesiatke si dnes dávam oddychový deň. Vyrážam neskoro, pomaly prechádzam cez Trenčín a prichádzam do Trenčianskych Teplíc, kde si doprajem zmrzlinový pohár už o tretej poobede. O štvrtej som ubytovaný a o hodinu neskôr sa máčam v bazéne. Po plávaní si zaslúžim ešte večeru v reštaurácii r-klub a potom dezert. Po včerajšom šľapaní mi oddych príde vhod. V rámci oddychu posielam Ďurimu foto, že čo všetko vlečiem so sebou.

Trenčianske Teplice

Deň 7 – kilometer 209

Ráno vyrážam okolo pol ôsmej a o pol deviatej som pri Kamenných Vrátach. Odtiaľ príjemným lesom najprv na Omšenskú Babu a potom dole do Hornej Poruby. Nasleduje šlapák do Sedla Palúch a Vápeč. Pod kopcom stretávam staršieho pána, ktorý sa zaoberá botanikou a keďže mám dosť času, kecám s ním a on mi rozpráva o horských endemitoch na Vápeči.

Vápeč

Hore sme okolo pol druhej, využívam oddych a pekné počasie a dávam si na vrchu obed zo svojich zásob. Po hodine sa pohýňam ďalej, lebo by som rád spal v Čičmanoch. Okolo siedmej som pod Strážovom a zisťujem, že ubytovanie v Čičmanoch sa nekoná, pretože je všetko obsadené. Rozhodujem sa, že zostávam spať na peknej východne orientovanej Lúke pod Strážovom a keď sa zošerie rozkladám stan a zbieram drevo na oheň. Po večeri ešte idem zavesiť jedlo na strom a asi do desiatej sedím pri ohni a plaším zver. Vôbec sa mi nespí dobre. Jednak je riadna kosa, pretože som asi v 1150 mnm a jednak okolo stanu v kuse niečo lomozí. Vravím si, že to bude asi veverička, alebo mrož. Zaspávam až nad ránom, nevediac o tom, že ma práve míňa oproti idúci SNPčkár Jozef.

Lúka pod Strážovom

Deň 8 – kilometer 246

Keďže som sa moc nevyspal, tak pomerne skoro balím a schádzam dole do Čičmian. V reštaurácii si dávam rannú kávu a stretám otca so synom, ktorí spali na Strážove a zdravil som ich ráno, keď som balil stan. Kecáme o tom, že čo to bolo za zviera, čo vydávalo tie strašné zvuky. Zhodnotili sme, že najskôr to bol srnec s bronchitídou. Keďže jedlo na strome zostalo nedotknuté, tak medveď to asi nebol. Na obed som v sedle pod Čelom a pred druhou si už objednávam pirohy vo Fačkovskom sedle. Zbytočne sa tu nemotám a pokračujem ďalej. Počasie sa čím ďalej tým viac zhoršuje a nad hlavou sa mi zbiehajú búrkové mraky. Pri Hadvige odbočujem z červenej po smerovníku k prameňu a rozprávam sa s domácimi. Poradili mi, že vyspať sa dá nižšie, krokom asi 10 minút v starej zvonici a pri odbočke na ňu je aj ďalší prameň. Polo krokom, polo behom, idem z červenej dole a naozaj.

Stará zvonica nad Hadvigou

Zvonička má dole staré kreslo a hore miesto na spanie pre troch až štyroch ľudí. Dostať sa hore je trocha boulder s batohom na chrbte, ale dá sa to. Varím polievku, balím sa do celty od stanu a počúvam hokej. Už ani neviem, s kým sme hrali. Zaspávam za zvuku dažďa dopadajúceho na strechu zvonice a vravím si, ako mi je dobre.

Deň 9 – kilometer 277

Zasa v noci zima a to pritom Hadviga je iba o málo viac ako 650 mnm. No nič. Kašlem na to a doprajem si trochu dlhší spánok a raňajky. Neprší a tak to celkom ide. Pred Vyšehradom trochu na lúke blúdim, ale potom je už značka viac menej jasná. Za Vyšehradom prebieha ťažba dreva a to ma núti ísť rýchlo preč. Cez Sedlo pod Vysokou schádzam do Kunešova a odtiaľ po asfaltke prechádzam stredom Európy

Krahule – stred Európy

až na spodný koniec dediny Krahule, kde mám rezervované ubytovanie v penzióne U Kordu. Sú to veľmi milí ľudia a dokonca mi umožnia oprať si veci v práčke. Dnes večer sa ku mne pripojí Ďuro s Katkou, tak idem do krčmy pri zastávke na nich počkať.

Deň 10 – kilometer 319

Ráno vyrážame neskôr, ako sme chceli a ešte sa zastavujeme v potravinách nakúpiť raňajky. Nechceme podvádzať, tak sa najprv vraciame dedinou po zelenej značke naspäť na červenú. Inak by sa dalo isť z penziónu zjazdvokou priamo hore. O desiatej sme na Skalke a dávame si raňajky.

Skalka

Ďuro vyťahuje zásoby zo svojho obrovkého 30kg batohu. Ideme pomaly, ale nemáme plán ísť ďaleko. Niekde pri Table si dávame okolo jednej obednú prestávku na príjemnej čistinke, keď sa k nám zrazu z diaľky približuje hlucháň. Najskôr vyťahujeme foťáky, mobily, aby sme si ho odfotili a nevyplašili. O päť minút neskôr Ďuri zdrhá pred mega-turbo-agresívnym vtákom, berieme batohy na plecia a futašíme všetci traja ako o život preč.

Hlucháň – angry bird

Blízke stretnutie z hlucháňom nám dodalo sily a tak sme okolo pol štvrtej na Malom Šturci a opäť sa kŕmime. Potom po štrkovej kľukatej a dlhej ceste prichádzame okolo ôsmej na Kráľovu Studňu, kde majú studené pivo a vodu v sprche. Počasie pekné. V diaľke vidno Skalku a z druhej strany Krížnu. Napriek tomu, že sme spravili len 27 km, trvalo nám to veľmi dlho a sme aj náležite unavení. Predpoveď počasia neveští nič dobré a čaká nás hrebeň Fatry a Nízkych Tatier. Katka je chorá a Ďuri má ten batoh ozaj mega ťažký. Ideme spať a uvidíme, čo povie ráno.

Deň 11 – kilometer 350

Po výdatných raňajkách hodnotíme situáciu. Predpoveď počasia na ďalší deň je celkom v pohode, ale potom sa má počasie o dosť zhoršiť. Okrem choroby a obrovského batohu sa vonku prevaľujú chumáče hmly. Po tom ako pozerám počasie na hrebeni NT sa nakoniec rozhodujeme, že ideme dole do BB a odtiaľ do Bratislavy.

Ďurov batoh

Nekonečnou asfaltkou sa vydávame okolo 10 na cestu do Dolného Harmanca a naozaj nám to trvá štyri hodiny. Keď prichádzame dole, začína zase popŕchať. V Bystrici skáčeme na bus do Bratislavy, a tam ma Ďuri s Katkou vezú autom domov. 

Deň 12 – Deň 14 – kilometer 350 + 15

Doma si periem a zbavujem sa niektorých nepotrebných vecí. Navyše dokupujem zásoby jedla, ktoré som minul a čítam správy od Líšiek a Triza z Hulvátom, ktorí trpia na hrebeni NT. V Sobotu idem k otcovi na chalupu pomôcť na záhrade a celkom sa tam odpálim. 

Deň 15 – kilometer 350

V neďeľu ráno s víziou toho, že najhoršie počasie na hrebeni už prešlo, sadám na vlak do BB.
Som pako a namiesto BB mesto vystupujem až na BB stanica a to znamená jednak to, že sa musím presunúť na druhú stanicu pešo a tiež, že nestíham autobus do Harmanca. Na stanici pozerám autobusy a starší pán sa ma pýta, ako sa dostane do kúpeľov. Pozerám mu to na info kiosku a vravím mu čo a ako. On mi za to rozpráva o tom, ako všetky dobré a zlé skutky idú do banky a potom z tej banky sa nám vracajú dobré, alebo zlé úroky (tie zlé sú oveľa vyššie) a že ja som taký jeho dobrý úrok. Keďže mi stúpla karma a na autobus budem čakať ešte asi hodinu, idem sa najesť. Okolo druhej som v Harmanci a zapínam turbo smerom na Kráľovu Studňu.

Späť na hrebeň

O štvrtej som hore a zisťujem, že keby som šiel nočákom, tak by som stihol víkendový autobus z BB až hore. Nevadí, aspoň som sa prešiel. Večer počúvam hokej a kochám sa výhľadom, keďže o piatej vypli elektriku kvôli nejakej prerábke.

Kráľova studňa

Deň 16 – kilometer 350 + 15

Raňajky v pánskom štýle, ale už okolo pol deviatej odchádzam z Kráľovej Studne, o deviatej sa kochám pohľadom na Kráľovu Skalu a o hodinku neskôr na Krížnej spomínam na parádneho Silvestra s Mircom.

Krížna

Počasie je síce polooblačné, ale neprší a to je dôležité. O tretej som sa dohodol s Ďurim, že sa stretneme na Donovaloch. O pol jednej som pri Veľkom Šturci stretol Líšky a Triza s Hulvátom. Chvíľku sme pokecali, upozornil som ich na besniaceho hlucháňa a popriali sme si ľahké nohy. Hore-dole štýlom pokračujem na kopec Zvolen a v sedielku v závetrí si o trištvrte na dve dávam raňajky. Potom pomaly dole na Donovaly a o pol tretej obedujem v kolibe a čakám Ďuriho. Ďuri prichádza s oveľa ľahším batohom a okolo pol piatej sa hýbeme z Donovalov a pomaly ale isto smerujeme cez Kozí Chrbát do Hiadeľského sedla, čo v hlave považujem za začiatok Nízkych Tatier. Na hrebeni sa kocháme výhľadom a v Hiadeľskom sedle sme asi o pol ôsmej. Zbierame drevo na večer, lebo prístrešok síce je, ale fúka doňho zo všetkých strán. Našiel som si pozdrav od Jozefa, ale pivo už bolo dávno vypité. Prístrešok je dobre situovaný a prameň je len asi 100 m od chaty. Varíme si polievku a obliekame si všetko čo máme (Ďuri asi 4 páry ponožiek) a lezieme do spacákov. Aj napriek oblečeniu obaja klepeme kosu až do rána, pretože teplota je nízko pod nulou.

Deň 17 – kilometer 380

Menší batoh

Vstávame skoro a už o pol ôsmej sa pohýňame smerom na Prašivú. Začiatok je sviežo do kopca, ale nie je nám veľmi teplo. Na hrebeni fúka, ale šľape sa nám celkom dobre. Občas prifúkne sneženie, občas nám zasvieti slnko, ale oblečené máme bundy, lebo aj cez deň je na hrebeni pod nulou. Pôvodne sme si mysleli, že pôjdeme len po Ďurkovú, ale keď sme boli pri nej, boli asi len tri hodiny a tak sme si povedali, že potiahneme až na Kamienku. Na Chopok sa nám ide dobre a na chatu prichádzame okolo pol ôsmej. Dávame si parené buchty, ubytovávame sa a ja si dávam aj sprchu za 2 Eur. Dnes spíme v teple a obaja sa z toho riadne tešíme. Ďurimu sa zdá matrac na posteli príliš mäkký, tak si rozkladá karimatku na zemi.

Hrebeň Nízkych Tatier

Deň 18 – kilometer 409

Na raňajky párky a pomaly okolo 9 ideme ďalej traverzom na Štefáničku, kde si dávame obed. Je tu tiež pusto a cestou nestretávame skoro žiadnych ľudí. Okolo jednej sa pohýňame ďalej.

Obzretie sa za Štefáničkou

Najprv príjemným hrebeňom systémom hore-dole a potom trochu záťaže na kolená pri zostupe na Čertovicu. Zase sa kŕmime a Ďuri si dokonca berie aj pirohy na cestu. Z Čertovice vylámaným lesom okolo siedmej prichádzame na útulňu Ramža. Asi hodinu a pol strávime zbieraním a rezaním dreva na noc. Prameň je asi 300 metrov nad útulňou. Jediné, čo tu chýba je sekera. Rozkladáme sa na vrchných posteliach a využívame aj erárny spacák. Každé dve hodiny, ako sa ochladí, vstanem a priložím. Dokonca si nastavujem budík vždy o 2 hodiny neskôr, aby piecka nevychladla.

Ramža

Deň 19 – kilometer 431

Až na nočné prikladanie sme sa celkom dobre vyspali a po ovsenej kaši z vlastných zásob, sme už o ôsmej ráno na ceste ďalej. Počasie je stále trochu chladné, ale vyjasnilo sa a z hrebeňa máme nádherné výhľady na Západné a Vysoké Tatry.

Výhľad na Tatry

Jediné, čo nám dá trochu zabrať, je sedlo Priehyba. Najskôr riadny zostup a potom výstup. V sedle si dávame dlhší oddych. Inak cesta je celou cestou výborne značená, takže GPSko som vytiahol len pred Ramžou. Z Veľkej Vápenice už viac menej len nadol cez sedlo Priehybka a okolo šiestej sme na útulni Andrejcová. Tu už je zopár ľudí, ktorí obsadili spodné postele a rozkúrili v piecke. Nám s Ďurim ostáva letisko na podeste a Čechom, ktorí prichádzajú po nás, už len nezateplené poschodie. Pomáhame narúbať a narezať drevo na noc a varíme polievky z vlastných zásob. Dozvedáme sa, že česi vypadli na majstrovstvách v hokeji. Spodná izba je perfektne zateplená a na vrchých posteliach je príliš teplo. Ja to riešim odhodením spacáku a spaním len tak v trenkách. Ďuri to vzdáva a rozkladá sa na zemi. Neskôr nad ránom, ako piecka vychladne, sa on sťahuje na hornú posteľ a ja sa prikrývam odzipsovaným spacákom, ale aj tak je teplo.

Útulňa Andrejcová

Deň 20 – kilometer 451

Ráno vstávame až neskôr ako najväčší páni a dávame si raňajky zo zásob. Trochu upraceme a viac do kopca ako z kopca ideme na Kráľovu Hoľu. Cestou si užívame výhľady na Vysoké Tatry. Trochu sme sa za ten čas rozhýbali a ani jedla nemusíme už toľko vliecť a tak sme o jednej pri vysielači. Idem sa pozrieť, ako vyzerá miestnosť útulne a musím sa opäť čudovať, prečo sa v takej veľkej budove nedá zriadiť nejaký bufet s pár posteľami.

Kráľova Hoľa

Dojedáme pirohy z Čertovice a schádzame dlhým zostupom výškový kilometer dole do Telgártu. Cestou sa nám žiada dať si pizzu a tak sa zakecáme, že na chvíľu vo výrube strácame značku. Pomocou GPS sa nejako tak intuitívne triafame a o pol tretej vchádzame do dediny. Tu sa zastavujeme najprv v prvých potravinách doplniť zásoby a potom kráčame cez dedinu smerom na Telgárt – penzión. Narýchlo sa rozhodujeme, že Ďuro pobehne späť do dediny na autobus do BB a potom na Donovaly, aby vyzdvihol auto ktoré tam nechal.

Ďuro pred Kráľovou Hoľou

Ja si dávam chvíľu oddych od topánok a potom šliapem opäť hore smerom na Besník. Cez Čuntavu a lúky pri Hanesovej je to nádherná prechádzka a tak zapínam turbo a pred siedmou odbočujem z Dobšinského kopca dole na Dedinky, kde máme dohodnuté ubytovanie na hoteli Priehrada. Telefonujem s Ďurom a on asi v rovnakom čase prichádza k autu. O deviatej ho čakám pri hoteli a ideme na dohodnutú pizzu do dediny Dedinky. Večer pijeme s bratrancom šampanské a počúvame hororové príbehy o medveďoch a diviakoch a kadejakej inej hávedi. Video nášho stretnutia s agresívnym vtákom má u poľovníkov úspech.

Dedinky – Palcmanská Maša

Deň 21 – kilometer 491

Ráno po výdatných raňajkách vešiam na ruksak veci ešte mokré z prania. Auto parkujeme na vyhliadke na Dobšinskom kopci a Ďuri ide so mnou až pod Stromišov. Tam sa lúčime a on sa vracia po rovnakej ceste späť k autu a ja pokračujem ďalej smerom na chatu Volovec. Stan som nechal u Ďura v aute, takže odtiaľto musím spať už len na chatách, alebo na divoko.

Ďuro ma ide ešte kúsok odprevadiť

Cítiť, že sa dosť oteplilo a na chodníku stretám hadíka slepúcha. Cestou v krovinách to celkom šuští a keďže nechcem zašliapnuť nejakú vreteničku, tak dávam väčší pozor. Z hrebeňa schádzam cez vyťažený les po viac menej neexistujúcej značke na chatu. Už z diaľky cítim guláš a čuch ma veru neklame. Na chate je partia vojakov a keďže sú všetky postele obsadené, vyjednávam si aspoň miestečko na terase. Na večeru dostávam tanier gulášu a niekoľko panákov. Keďže som prišiel už okolo piatej, tak pomáham ukladať drevo na kúrenie a večer si za to namiesto terasy ustieľam na gauči. Síce skrz chrápanie zaspávam o niečo neskôr, ale aspoň odpadá nafukovanie karimatky a ranné balenie. Navyše, vnútri je o dosť teplejšie.

Chata Volovec

Deň 22 – kilometer 514

Ráno vyrážam s turistami a mám ambície dostať sa na chatu Erika. Reku, veď potiahnem. Z chaty Volovec celkom rezko do kopca na vyhliadku na Skalisku. Odtiaľ cez Sedlo Krivé pohodovým chodníkom až na rázcestie Pod Osadníkom. Prevýšenie síce +/-700m takže systémom najprv hore, potom dole a opakuj, ale na celkom dlhom úseku, takže to nebolo až také strašné. Okolo obeda si na chvíľu sadám pri hríbiku a kecám s miestnymi turistami. Vravia mi, že cesta je ďalej trochu komplikovaná, ale vravím, že veď mám GPS, tak snáď to nejako dám. Oni odchádzajú a ja tlačím do seba nejaké zásoby. Asi po desiatich minútach sa hýbem ďalej a o päť minút na to strácam značku na vyrúbanej stráni. Najskôr to skúšam tak, že sa vrátim, potom GPSko, potom kombináciu. Nakoniec to vzdávam a niekde pod Osadníkom sa púšťam cez les smerom k Osadníkovi II a potom dole dolinou. Asi po hodine blúdenia sa napájam totálne spotený a upachtený na červenú značku. Ďalších 15 minút vyberám z topánok kamienky, kúsky lístia a konárov. Potom už pomerne dobrým terénom prichádzam okolo pol druhej až do kúpeľov Štós. V hlave som mal nastavené, že keď budem na Štóse o 12-tej, tak pôjdem ďalej, ale takto sa rozhodujem ubytovať sa a užiť si miestny vodný svet. V doline je krásne a navyše večer je hokej.

Pri osadníkoch

Deň 23 – kilometer 548

Zo Štósu ťahám hore na Kloptáň a pred pol dvanástou sa kochám vyhliadkou. Nado mnou azúrovo, chodník odtiaľto ide cez celkom pekný les a dá sa nabrať celkom slušné tempo.

Kloptáň

O pol tretej už som pod Kojšovskou Hoľou a zastavujem sa až na chate Erika. Chata je zavretá, ale bufet otvorený. Pred chatou stretávam Marcela, ktorý ide SNPčku opačným smerom. Dávame pivo a kecáme o tom, že čo je pred nami. Asi pol hodinu kvákame a potom vyrážam po celkom dobre značenej ceste na Lajošku. Dobre značená a široká cesta mi dovolí zamyslieť sa a to sa mi stáva osudným, pretože ako sa tak zamyslím, tak strácam značku. A keď strácam, tak naozaj. Rozmýšľam, že červenú som nevidel najmenej 3/4 hodinu rezkého šlapania. Nadávam na celú dolinu. Najprv sa vraciam naspäť, ale na jednom z rázcestí zrejme zle odbočujem a zrazu som na mini poľovníckom chodníku. Smer mám podla GPS-ka dobrý, ale červená je aspoň pol kilometra. Zrazu chodník končí pod zrázom a tak to dávam štýlom Bear Grylls ďalej na divoko a po ďalších 30 minútach prichádzam na Lajošku. Nadávajúc idem ďalej. Našťastie odtiaľto, je už chodník naozaj jasný a v lesoch nad Košicami je kopec domácich turistov aj cyklistov. Rezko schádzam okolo chaty Jahodná, ale nezastavujem a pokračujem rezko cez Horný a Dolný Bankov až na Čremeľ. Tam si v bufete dávam pre deviatou tri radlery a potom ľahko a bezpečne na ubytko na štadión Lokomotíva.

Veľmi pekné lesy pred Košicami

Deň 24 – kilometer 594

Včera to bol riadny záhul, tak si dávam oddychový deň. Ráno najprv kávička a potom kúsok hore cestou napojiť sa naspäť na červenú. Počasie na trenky a o jedenástej na chate Hrešná dopĺňam stav vody na 4l. Mám tu novú kamošku, asi kôli tomu, že vrhám tieň. Musím ale pokračovať a tak príjemným chodníkom prechádzam na Kysak.

Kysak

Zvýchodnieva sa tu a celú cestu sa teším, že si na stanici niečo kúpim na jedenie. Bohužiaľ, červená okolo stanice ide len veľmi zďaleka a tak pokračujem popri Hornáde ďalej. Tu ma dostihuje riadny zlievak, ale naštastie pri rieke je kopec malých chatiek a tak sa pri jednej z nich schovávam pod prístreškom na opekanie. Sú asi tri poobede a tak si dávam obed a dúfam, že lejak čoskoro prejde. Keď je po najhoršom, dávam si nepremokavú bundu a pokračujem popri tábore Brezie ďalej. Pôvodne som rozmýšľal, že tu dakde prespím, ale je pomerne skoro, tak si vravím, že idem ďalej. Z Brezieho dolinou cez Prokopov Mlyn, kde mi Marcel odporúčal spanie na nejakom posede, pokračujem ďalej doprava cez Radatice a Janov. V Janove zapínam turbo a pred siedmou schádzam na Cemjatu nad Prešovom. Tu sa narodila moja stará mama, na ktorú celú cestu spomínam. Odtiaľto chytám bus o siedmej a asi hodinu a pol sa trepem MHDčkou na druhú stranu Prešova do turistickej ubytovne. Je to riadne ďaleko, ale výhodou je, že je tam lacno.

Cemjata

Deň 25 – kilometer 638

Vstávam skoro, ale to je mi prd platné, lebo najskôr musím MHDčkou späť na Cemjatu. Nechytám prípoj a tak si v meste doprajem aj poriadnu kávu. Chvíľu po deviatej som tam, kde som včera skončil. Zisťujem, kde Santa na leto skladuje sane a kde colníci trénujú streľbu. Idem popod diaľnicu a prechádzam Malým Šarišom, Veľkým Šarišom aj Terňou. Prešovské asfaltky dajú nohám riadne zabrať a tak  si pomerne často sadnem a oddychujem. Z Hradiska je to už našťastie zasa po lesnej ceste a o piatej som pri chate Čergov, ktorá je otvorená celoročne, keď je tam nejaká akcia cez víkend. To sú múdre slová, ktoré som sa dozvedel, keď som sa chcel telefonicky dohodnúť na ubytovaní. Keďže akcia ani víkend nie sú, tak pokračujem ďalej do plánu B a síce na útulňu Drina. Perún mi nad hlavou hromží čoraz častejšie a tak kmitám nohami rýchlejšie a rýchlejšie. Keď človek z vrchu Čergov odbočí na západ tunelom pomedzi stromy, asi po 200 metroch príde k malinkej útulni Drina. Zhadzujem batoh a rovno idem nazbierať a narezať drevo. Trochu vnútri upratujem a idem nabrať vodu, ktorá je dobrá len na prevarenie. Studničke by sa zišla brigáda. Vyčistiť a postaviť prístrešok. O šiestej mám upratané a tak oddychujem, varím z vlastných zásob a poberám sa skoro spať.

Drina

Deň 26 – kilometer 669

Ráno sa moc nemotám a tak som už pred desiatou na Žobrákovi. Z tejto strany je to pohoda. Neviem, čo všetci majú s tým výšľapom na Žobrák. Cestou dole cez lány medvedieho cesnaku stretávam zopár turistov. Počasie turisticky ideálne. Svieti slnko, občas mrak a fúka svieži vietor. O dvanástej si už v Bellevue nad Bardejovom dávam pri kurtoch klobásu a kofolu a o pol druhej prechádzam centrom Bardejova.

Bardejov

Cestou sa zastavujem v športovom obchode nakúpiť ľahké tenisky, lebo v bagandžiach sa to po tých asfaltkách už ozaj nedá vydržať. Posledný kopec viac ako 1000 mnm (Bukový vrch) je ďaleko za mnou a ja o štvrtej z ľahka prichádzam do Bardejovských kúpeľov, kde mám zabezpečené ubytovanie v penzióne Jaluza, rovno oproti skanzenu. Jediné, čo ľutujem je, že som tu sám. Ping pong, biliard, luxus. Najem sa trdelníka v podchode v kúpeľoch a potom idem do vodného sveta. Čo si budeme hovoriť, cesta SNP sú galeje. Na večeru si dávam mega porciu zmrzliny a leziem do postele.

Deň 27 – kilometer 696

Z kúpeľov cez les priamo hore na posledný výrazný kopec – Stebnícka Magura. Na začiatku strácam nejaký čas, lebo sa musím vrátiť po šatku, ktorú som zabudol pri penzióne. Na Magure čítam vo vrcholovej knihe odkazy SNPčkárov a miesto raňajok pokračujem dole do Zborova, kde si na poludnie kupujem v potravinách obed. Rožky s treskou tlačím do seba v parčíku pri rieke. Potom smerom na osadu a cestou dišputujem so skupinou asi 15tich detvákov, že odkiaľ idem. V osade ma posielajú popri priviazanom psovi priamo hore a tam strácam značku. A keď strácam, tak že poriadne. Naspäť do dediny sa mi nechce, tak nejako improvizujem a deriem sa cez kríky smerom k hradu.

Zborov

Nakoniec doškriabaný po cestách, kadiaľ miestni zvážajú drevo na kúrenie, vyliezam na červenú, čo ide smerom od hradu. Vravím si, že veď dobre, občas sa treba aj trochu stratiť. Na lúke sa ťažko značkuje. Idem ďalej a o trištvrte na dve som za Andrejovou. Nad ňou v lese opäť strácam značku, ale že nadobro. Proste rázcestie, z neho 3 cesty a ani na jednej nie je najbližších 500 m značka. Viem to, pretože som po všetkých poctivo išiel. Nakoniec to vzdávam a idem dolinou medzi Kačálovou a Lysou a tam stretávam pilčíkov. Dávam si vodu a vyzvedám čo a ako. Starší z nich mi dáva dokonalý návod, ako sa napojiť na červenú. Idem podľa jeho inštrukcií a naozaj, asi o pol hodinu sa napájam na chodník pod Spáleným vrchom. Odtiaľto je značenie v pohode a o pol piatej som pred Kurimkou. Cestou kecám s náčelníkom. Ehm … teda starostom a ten ma posiela k bývalej škole, kde mám zabezpečené ubytovanie. Stačí sa oproti škole spýtať na pána Solaniča, ktorý to tam má pod palcom. Je milý, ešte ma berie so sebou autom, keď ide po manželku, ktorá robí v potravinách. Nakúpim si dačo na večeru a potom ma berie späť na školu. Dávam sprchu – teplú a idem sa prejsť do krčmy na jedno. Kecám s chalanmi čo idú SNP-čku na etapy opačným smerom. Večer zaspávam v kabinete s výhľadom na hniezdo bocianov. Idyla.

Kurimka

Deň 28 – kilometer 725

Aj keď veľké kopce sú už za mnou, predsa len si privstanem a o pol siedmej ráno som už pod Makovicou. Hlavný dôvod je ten, že sa mi nechce veľmi šľapať v tom najväčšom teple. Krásnym lesom s perfektným značkovaním (až na začiatok pri Makovici), prichádzam na Čiernu horu a trochu ľutujem, že som včera ešte kúsok nepotiahol.

Pekný chodník za Makovicou

Je tu super krásna nová luxusná útulňa. Škoda, že som o tom nevedel. Pred deviatou som už pri vojenskom múzeu vo Svidníku a na pumpe si dávam rannú kávu. Na to, že v Kurimke písali do Svidníka 3:50 hod., celkom dobrý čas. Na pamätníku sa prezliekam do krátkeho rukávu a dávam klobúk. Značenie v tejto časti, je napriek rozľahlým lúkam, výborné a celkom dobre sa mi šľape. V Kapišovej sa zastavujem v bufete o jedenástej na pár radlerov a prezúvam sa do tenisiek. Čaká ma opäť veľa asfaltky cez Údolie smrti. Po oboch stranách cesty sú odstavené tanky, ktoré sem na počesť Duklianskej ofenzívy rozmiestnili 20 rokov po vojne. Nižná Písaná, Vyšná Písaná a nekonečné asfaltky. Ku koncu, vďaka bohu, zasa aspoň kúsok lesnej cesty a o pol tretej si dávam prestávku pod krídlom. Už viem, že dnes dôjdem.

Pred Duklou

Z diaľky vidím vyhliadkovú vežu nad Duklou a Ďuri už je na ceste. Prepínam nohy a hlavu do vychádzkového tempa a popri pamätníku sa zastavujem v predajni chlastu skoro na hranici. Tam kecám so starším pánom, ktorý sa pýta na cestu. Vraví mi, že on je z Martina a že má ten kraj okolo hraníc rád. Nakoniec vysvitlo, že on vstal o druhej ráno, aby sadol na sériu autobusov, ktorými sa dopravil na Duklu. Chodí do prírody preto, aby zabudol na problémy a chorobu, ktorú má. Obrovský rešpekt má u mňa tento pánko, a nie kvôli tomu, že je chorý, ale práve kvôli prístupu k životu, ktorý má, napriek tomu, že je chorý. Lúčime sa a ja pokračujem ukončiť svoju cestu na hranicu k hríbiku Dukliansky priesmyk.

Dukla

Deň 28 – kilometer 765

Značka štátna hranica

Keďže čakám na Ďuriho, dohadujeme sa, že sa stretneme pri múzeu. Perún zase hromží. Cestou k vyhliadke mi ešte pár metrov pred nosom vyjde na cestu srnka a mám pocit, akoby sa pýtala, že či ešte nemám chuť, radšej trochu chodiť po lesoch. Oddychujem na mramore pri múzeu a chytám posledné lúče slnka, než sa zamračí. S Ďurom potom ešte prechádzame múzeum, ideme sa pozrieť aj na pamätník a ešte sa zastavujeme na obed v reštike pod Duklou. Tam zisťujem, že na pravom lakti mám kliešťa, ktorého som asi chytil, keď som sa vyhrieval na tom mramore. Ešte nenacucaného ho odstraňujem vatou s olejom. Cestou sa zastavujeme ešte vo Svidníku na Rusnáckej zábave. My sme tú zábavu poňali viac cez žalúdok. Prespanie som vybavil opäť v penzióne v Bardejovských kúpeľoch, kam prichádzame až za tmy. Zisťujem, že ďalšieho kliešťa mám pod pravým ramenom. Celý čas nič a na posledný deň dvoch vyciciavačov.

Stranka Karpatskeho lezeckeho klubu. Novinky z nasej kuchyne, spolocne akcie a pod.